Reiki Prensipleri

Reiki Prensipleri

"Bugün, sadece bugün kızma hiçbir şeye.”

“Bugün, sadece bugün endişelenme…”

“Bugün, sadece bugün sahip oldukların içi müteşekkir ol.”

“Bugün, sadece bugün kendini işine ada.”

“Bugün, sadece bugün insanlara karşı nazik ol ve iyi davran.”

Reiki prensiplerini Reiki uygulayıcı olarak yaşamak için buraya tıklayarak videolar ile öğrenmeye başlayın.

Reikinin beş prensibi vardır. KökenleriJapon İmparatoru Meiji’ye (1818-1912) kadar gider. Bunlar yasamda mutluluğa erişebilmek için uygulanması gereken esaslardır. Bunların en hoş yani, onları kullanarak kendi yaşamınıza mutluluk getirmekle, gezegenimiz de dahil olmak üzere yasayan her şeye, yakınlarınıza ve sevdiklerinize, pek yakınınız ya da sevdiğiniz olmayanlara, herkese ve her şeye fayda sağlıyor olmanızdır. Evet, gerçekten bu kadar etkilidir. Reiki ‘ye inisiye olmuş herkes bu esasları kendi yasam tarzlarına uygulamaya istekli olmalıdır. Bu prensiplerin yaşamı ‘iyileştirecekleri’ o kadar açık ki Reiki ile ilgisi olsun olmasın, bunları uygulamak istemeyecek birinin varlığını düşünemiyorum. Prensiplerin birkaç versiyonu var. Bazıları Üstatlar tarafından özelleştirilerek, bu enerjiyle çalıştıkları kültüre daha uygun hale getirilmişler, bazılarıysa dilden dile çevrilirken farklılaşmışlar. Hepsinin temelinde yatan düşünceyi daha iyi kavrayabilmeniz için, çeşitli biçimlerini bir arada vereceğim. Yaşantımızda yer edebilmeleri için bunları olabildiğince sık tekrar etmek gerekir. Üzerlerinde düşünmek yaşamın farklı zamanlarında farklı noktalara dikkatimizi çekecek, hayli ilham verici olacaktır. Herkese yararları dokunacağı için, bu listeden birkaç kopya hazırlayıp hem kendinizin hem de başkalarının kolayca görebileceği yerlere asmanız, Reikiyi olsun olmasın, herkesin daha iyi bir yasama giden yolu anımsamasını sağlayacaktır

Yalnızca bugünlük kızma hiçbir şeye

Günlük yaşantımızda, gün içinde pek çok kişiye, duruma, olaya kızarız, öfkeleniriz. Dikkatimizi bu konuya verip bu anları bir saysak ne kadar çok şeye kızdığımıza şaşırırız. Kızgınlık bir anlamda kendimize verdiğimiz öneme yönelik bir savunma mekanizmasıdır, haklılığımızın bir ifade biçimidir. Şimdi tam da burada durup bir düşünsek. Acaba bu tepkimiz bizi tatmin ediyor mu, sorunu çözüyor mu? Hatta kızgınlık gösterdiğimiz konular gerçekte ne kadar önemli bizim için. Her gün hissettiğimiz kızgınlıkları nasıl yok edebilir ve kendimizi, başkalarını, yaşanmış, olmuş bitmiş olayları nasıl affedebiliriz?

Bütün bunları durup bir düşünmeliyiz ve her gün, yeni güne bu idealle başlamayı denemeliyiz. En azından niyet etmeliyiz.

Yalnızca bugünlük endişelenme...

Endişe olabilecek aksilikleri düşünüp onlar için korkmaktır. Bizler hayatımız boyunca korku enerjisini sürekli taşırız. Evrendeki iki gerçek duygu sevgi ve korkudur.

Her ikisi de yaratıcıdır ama korku tarafımızdan daha çok üretildiği için daha hızlı büyür ve enerji sistemlerimizde baskı yaratır. Korktuklarımızın başımıza geldiğine, endişelendiğimiz konuların daha da çıkmaza girdiğine şahit oluruz. Düşünmemiz gerekir ki endişelerimiz ne kadar gerçekçi ve bu huyumuzdan nasıl vazgeçip, hayata nasıl daha çok güven duyarız...

Yalnızca bugünlük müteşekkir ol...

Bizler hayatımızın çoğunlukla olumsuz yönlerini, aksilikleri, kusurlarımızı, pişmanlıklarımızı ve sahip olamadıklarımızı düşünür üzülürüz. Bu şekilde düşünmek bizim yaşamımızı kolayca sürdürmemize engel olur. Yaşadığımız güzel anları da hatırlayıp bu günün değerini anlamaya çalışmalıyız. Ve hangi koşulda olursak olalım mutlaka sahip olduğumuz nimetleri de fark edip hayata, bize bu sundukları için teşekkür etmeliyiz.

Yalnızca bugünlük insanlara nazik davran…

Nazik olmak, sevgi dolu olmak yüreğimizden kaynağını alır. Birisini üzmek, canını yakmak, kırıcı sözler bulup sarf etmek çok kolaydır. Kırılan kalbi onarmak ise çok zordur. Biz birisinin kalbini kırdığımızda belki o ana için kendimizi tatmin etmiş olur uzama sonrasında bizde mutsuz oluruz. Gün boyunca hangi anlarda nazik olmuyoruz ve bu durumu değiştirmek için ne yaparız konusunda düşünmeliyiz... Herkesi olduğu gibi kabul edebiliyor muyuz, sabırlı olabiliyor muyuz? Unutmamak gerekir ki hem başkasını hem de kendimizi üzmeden olayları yönlendirmek için nazik olmak, gülümseyebilmek önemli ve etkilidir. Her şeyden önce kendimizi geliştirmemiz için önemlidir.

Yalnızca bugünlük kendini işine ada...

İşimiz kendimizi en hızlı biçimde geliştirdiğimiz ortamlardan birisidir. Her gün tanıdık, tanımadık pek çok yeni insanla, yeni ruhsal varlıkla karşılaşır onlarla yaşam deneyimleri paylaşırız. Onlarla ilişkilerimiz içinde onları daima insan olarak sevgiyle ve yargısızca algılamaya çalışmalıyız.

Kendimizi yalnız para kazanmaya değil aynı zamanda kendimiz ve başkaları için yeni değerler yaratmaya da yönlendirmemiz bizi mutlu eder.

İşimizi severek yapmamız hem aldığımız hazzı hem de verimi artıracaktır, ancak yaşam koşulları içinde bu her zaman mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda da üzülüp mutsuz olmak yerine işimizi sevmeye ve kendimiz için daha mutlu olacağımız bir işi hayal edip yaratmaya çalışırken içinde bulunduğumuz anın da huzurlu geçmesine çalışmalıyız.

Bizler bugünün yaşam koşullarında oldukça uzun bir zamanı işimizde geçiriyoruz ve kendimizi burada üretmeye, güzellikler yaratmaya adadığımızda bu bize mutluluk olarak dönecektir.

Üretmek insanı mutlu eder. Meditasyon ve Reiki her türlü sıkıntılı durumumuza şifa verdiğine göre işimizle ilgili mutsuzluklarımıza da şifa verip bize ayna tutan ortam ve insanlardan öğrenebileceğimiz ve en yüksek hayrımıza olan dersleri öğrenmeliyiz.

Kendi kendimize sormalıyız neyi değiştirmek beni mutlu eder ve ben bunun için ne yapabilirim diye. Unutmayın her sorunun çaresi yine bizdedir.

Prensiplerle çalışmak

Bu prensiplerle çalışmanın bir yolu, içlerinden birini seçmek ve oturup özellikle kendinizi ve yaşantınızı temel alarak bunun üzerinde düşünmektir. Sadece sessizce oturun ve düşüncelerinizi akışına bırakın. Bunu yaparken bir sorun yaşarsanız size vereceğim başlangıç noktalarından faydalanırsınız, ama önce bu prensipleri kendi özelinizde inceleyin, kişisel düzeyde kendinize uygulayın. Az sonra okuyacaklarınız sadece çarkın dişlilerini döndürmek için! Reiki ‘ye inisiye olmamis bile olsanız, bunları güzel bir yasam yolu olarak kabul edip uygulayacağınızı umuyorum. Herhangi bir yeni ise kalkışırken, başarmamızı kolaylaştıracak ulaşılabilir hedefler belirlemek iyi bir yöntemdir. Bu yüzden, bir gün biraz zamanınızı ayırıp hayatınızda yapmayı seçtiğiniz değişiklik üzerinde düşünün

Uyumlama / Eğitim Talebi